Психолог радить
Психологиня
Цинда Вікторія Вікторівна
Кабінет психолога
Автор Світлана Ройз.
Дитина в укритті без нас. Практичне. Давайте разом подумаємо, що ще можемо зробити для спокою наших дітей, коли вони не поруч із нами. Сьогодні узнала одразу про дві подібні історії. Діти з дитячого садочку під час тривоги знаходяться в укритті. Там немає світла. Діти плачуть від страху, дорослі, чи не знають, як заспокоїти дітей, як їх зайняти, чи самі розгублені. Дитина приходить додому - у неї істерика.
Я не буду коментувати підготовку укриттів, роль дорослого і те, що дорослим поруч з дітьми важливо робити. (Спасибі тим дорослим - вихователям, вчителям, які кожного дня роблять подвиги заради спокою і безпеки наших дітей)
🌲 Якщо дитина маленька, у неї немає телефону і немає можливості включити ліхтарик в телефоні - важливо підготувати для неї ліхтарик, можливо, лед-свічку, іграшку, щоб світилась в темряві. Гірлянди, новорічні ліхтарики на батарейках. Навчити її включати та виключати. (Сказати, що нічого страшного, якщо щось загубиться чи зламається)
🌲 Дати з собою іграшку, яку можна прикріпити до одягу (як брелок), чи яку можливо було б обнімати, можливо, яка б була на ліпучках, кріпилась би на гудзик. Можливо, браслет.
Якщо це можливо, дати пляшку - з водою - по типу спортивної пляшки - поїлки.
Дати поп-іт, чи безпечну жмакалку.
🌲 Ми дома з дітьми звертаємо увагу на
ЗНАННЯ - що може - буде відбуватися, чому ми йдемо в укриття, можливо, разом слухаємо - дивимось пісню - руханку "Крокуй до укриття".
ЕМОЦІЇ - Даємо підтримку в емоціях - (це дуже неприємно, це справді, страшно, особливо, коли темно. Я б точно злякалась - ти така/такий молодець, так мужньо тримаєшся. А що ти робив?....)
ДІЇ - а знаєш, що можна робити, коли (страшно, темно, сумно).
☀️ І разом співаємо, читаємо вірші, граємо в ігри, які б діти могли відтворити без нас, робимо вправи - вчимо робити потягушки, щоб знімати спазм м'язів, робити прості дихальні практики (найпростіша - кит: скласти ручки в кулачки, і робити гучний видих через отвір, пальчики: ручки в кулачках - вдих, стискаємо ще сильніше кулачком,видих - розпрямляємо великий пальчик, вдих - кулачки крім великого пальця стиснуті - видих, розпрямляємо вказівний пальчик і так всі пальці
Створюємо ритуали близькості -
☀️ Цілуємо в долоньку і просимо, щоб дитина прикладала долоньку,якщо буде скучати за нами, до щічки, до животика... (Ця ідея з книги "поцілунок в долонці)
☀️ Даємо послухати своє серце і перекладаємо ручку на сердце дитини. Сердце завжди каже "люб-лю"
☀️ Торкаємося "кнопочок" любові (вигадуємо, де на тілі місця, де у нас "скарби любові". (Долоньку, плече, лікоть) Дитина сама може торкнутись до цієї кнопочки)
☀️ В коментарі прекрасну ідею розповіли - вранці малювати на ручці один одному сердечко чи сонечко, щоб можна було торкнутись.
Звичайно, увагу дітей, напругу дітей важливо скеровувати.
І для вихователей - вчителів є і онлайн курси, і дописи та розробки з іграми, в які можна грати в укритті. Якщо буде потрібно, викладу в коментарі, те що робила я і колеги.
🌲 Діти, у яких є телефони, не мають звикати до того, що вони при дискомфорті та небезпеці тільки користуються телефонами - іграми, передивлянням відео. Це створює непродуктивну звичку. Нам важливо було б змінювати, перемикати активності.
Коли дитина повертається додому - це, на жаль, нормально, якщо вона буде перезбуджена, якщо у маленької дитини буде істерика. Вона так робить "видих" всієї напруги. Намагається його зробити "в нас". Вона зможе стабілізуватись, завдяки нашій стійкості, спокійному диханню, розумінню, що з нею відбувається.
Дитина може ходити за нами хвостиком, намагатись "вжатись, втиснутись" в нас- і якщо у дорослих є сили, було б прекрасно дитину потримати біля серця, обійняти, створити наче кенгурятці гаманець.
Якщо дитина завмирає - ми спонукаємо її до дій, може, вона зможе з нами робити вечерю.
Я нам всім так бажаю сил, щоб ми могли вмістити в себе все це.
Обіймаю, Родино ❤️ як хочу для нас всіх безпеки і Перемоги
У Всесвітній день психічного здоров'я ЮНІСЕФ нагадує, як подбати про своє ментальне здоров'я прямо зараз. Завдяки здоровому самопочуттю ви зможете зберігати продуктивність та енергію, щоб досягати нових висот!
Пандемія, війна, нестабільність та невпевненість у завтрашньому дні. У складні періоди нам особливо важливо всіма засобами підтримувати своє психічне здоров'я.
Ось деякі правила, які допоможуть зберегти психічне здоров'я вам та вашій дитині.
Психологи проєкту Підтримай дитину підготували прості вправи, які допоможуть батькам та педагогам, що працюють з дітьми з особливими освітніми потребами, дізнатися більше про емоційний стан малечі. Вправи підійдуть для дітей 3-5 років, їх можна легко виконати за будь-яких умов: удома, в дорозі чи в укритті.
Вправа «Емоції», авторка – Ольга Набоченко
Покажіть дитині малюнок із зображенням котиків bit.ly/3uCV2hO та попросіть :
порахувати кількість тваринок, які вона бачить;
визначити та пояснити вибір, який котик подобається найбільше;
описати зовнішній вигляд і настрій котика, який найбільше подобається;
визначити, який котик за настроєм відповідає настрою дитини.
Можна запропонувати малечі самій продемонструвати ті емоції, які вона бачить у тварин, а потім поговорити з нею про те, що, на думку дитини, відчувають котики і яка причина цих почуттів.
Докладніше: bit.ly/3P3GiAH
Війна позбавила нас усіх відчуття безпеки та стабільності. Аби допомогти дітям пережити воєнний період, батькам варто насамперед сфокусуватися на відновленні цих відчуттів у дитини.
Як це зробити, радить психологиня Марта Приріз у статті спеціально для нашого Музею 👇
https://warchildhood.org/ua/2022/07/04/parenting-during-war/
Інтернет ресурс
Інтернет ресурс
Інтернет ресурс
Інтернет ресурс
Поради для самодопомоги
Травматичні події можуть викликати сильні та важкі переживання. Ось кілька технік, які ви можете спробувати, щоб полегшити ці переживання за принципом «тут і зараз».
Якщо у вас не виходить самостійно вирішити проблему, рекомендуємо звернутися за професійною допомогою до психотерапевта.