top of page

Гігієна зору для  дошкільника із зоровими порушеннями.

Пропоную загальний перелік рекомендацій:

Під час виконання зорової роботи потрібно влаштовувати короткочасні паузи. З метою охорони зору велике значення має створення гігієнічних умов раціонального освітлення. Найкращим є денне освітлення. Кімната, де займається дитина, повинна бути світлою.  Робоче місце має бути  зручним, добре освітленим.  Стіл дитини  потрібно поставити  біля вікна, щоб світло падало з лівого боку рівномірно на робочу зону. Настільну лампу з непрозорим абажуром включаємо тільки із загальним освітленням. Світло не повинно потрапляти в очі. При  сутінках, великій хмарності, в похмурий день треба використовувати   штучне  освітлення.  На рівень освітленості має вплив  розташування меблів. 

Стіл дитини поставте біля вікна перпендикулярно до вікна під кутом 45 °, щоб світло падало з лівої  сторони. На підвіконні не повинні стояти високі квіти, акваріум та інші предмети, що заважають проникненню світла. Одним з шкідливих дефектів освітлення є відблиски, що з'являються при наявності полірованої  або скляної  поверхні стола,  які знижують зорову, а потім і загальну працездатність.  Брудні шибки знижують до 40% світла, заважають проникненню сонячних променів.  Штори, стеля, шпалери повинні бути світлих тонів.  У світлому приміщенні дитина відчуває себе впевнено.

            Слідкуйте за позою дитини, так як нахили голови і тулуба ведуть до м'язевої напруги.  Правильна поза є обов'язковою умовою для полегшення зорової роботи і попередження швидкої стомлюваності.  Відстань від очей дитини до книги або зошита повинно бути  не менше 30 см. Зорова робота на такій відстані викликає найменше стомлення очей. Під час виконання будь-якої зорової роботи потрібно влаштовувати короткочасні паузи.  Зошити, книги, папір не повинні бути глянцевими, що просвічуються.  Рекомендуються олівці з м'якими стрижнями, використовуйте ручки, що дають чіткий штрих. Папір для малювання повинен бути досить щільним, мати гладку, матову поверхню білого  або злегка жовтуватого кольору.                    

           Порушення зору знижує пізнавальні можливості дитини, призводить до швидкої втоми.  Тому велике значення для збереження здоров'я і зору дітей має дотримання режиму дня в цілому.  У чіткому режимі потребують діти будь-якого віку, необхідно враховувати індивідуальні особливості.  Необхідно точно встановити час сну, вранішнього підйому, прийому їжі,  перебування на свіжому  повітрі. Батьки  повинні пам'ятати, що  дітям з порушенням зору не рекомендуються ігри із зігнутим положенням тіла, нахили голови вниз, різкі повороти, стрибки.  Якщо  дитина в  окулярах, не рекомендуються ігри з зустрічним бігом, киданням м'яча з великої відстані.  Тому спільні ігри слабозорих дітей у дворі з однолітками потребують особливої уваги.  В домашньому дозвіллі значне місце займають ігри-заняття за столом.  Вони повинні бути нетривалими і закінчуються активним відпочинком: гімнастикою для очей, вправами для зняття напруги .Не дозволяйте дитині (під час ігор, малювання, читання, складання конструктора) низько нахилятися до столу.  Надмірне наближення очей до предмету призводить до перенапруження очних м'язів.

             Дошкільнята повинні дивитися телевізор або комп'ютер не частіше 3 разів на тиждень.  Щоб не втомити зір, рекомендується відстань не ближче 2 метрів від екрану.  Причому сидіти не збоку, а прямо перед екраном.  У кімнаті при цьому може бути звичайне природне або штучне освітлення.  Важливо тільки стежити, щоб світло від інших джерел не відбивалося  від поверхні екрану і не потрапляло в очі.

Тифлопедагог
закладу дошкільної освіти
Грицай Оксана Петрівна

Тифлопедагог радить

11.10.2022 семінар-workshop: "Організація корекційно- розвивальної роботи з дітьми з порушенням зору" провела тифлопедагог закладу освіти Грицай О.П..
Розкрила такі питання, як:
1.Загальні поняття корекційної педагогіки-тиілопедагогіки.
2.Систематичність і послідовність в корекційній роботі.
3.Володіння відповідними прийомами навчання та застосування спеціальних засобів наочності.
4. Удосконалення моторних навичок і координації орієнтування у просторі та конструктивного праксису у дітей дошкільного віку з порушенням зору.
5. Обумовленість змісту методики роботи дітей дошкільного віку з амбліопією та косоокістю.
Віртуальний журнал тифлопедагога.
Тема: "Лайфхаки  для батьків
по гігієні зору малюків".
Підготувала: Грицай Оксана Петрівна 
Тифлопедагог закладу освіти Грицай О.П. розробила консультацію для батьків дітей з порушенням зору: "Гімнастика для покращення зору". Турбуємося про здоров"я дітей і радимо використовувати!
.jpg

Гімнастика для очей в садочку та вдома

Обов'язковою складовою корекційно -розвивальної роботи з дітьми з амбліопією і косоокістю є зорова гімнастика. Метою зорової гімнастики є формування  уявлення у дітей дошкільного віку  про необхідність дбати про своє здоров'я.

Зорова  гімнастика: знімає зорову напругу, є профілактикою зорової втоми і зниження зорової  уваги; забезпечує поліпшення кровопостачання тканин очей, обмінні процеси в оці; підвищує міцність, еластичність, тонус очних м'язів, зміцнює м'язи повік, знімає перенавантаження зорового апарату; розвивається концентрація і координація рухів очей, що особливо важливо для дітей з косоокістю, позитивно впливає на загальний психоемоційний стан, на працездатність.

Гімнастика буває:
- ігрова коригуюча фізхвилинка;
- з предметами ;
- на зорових тренажерах, офтальмотренажерах ;
- комплекси за словесними інструкціями (вірші, потішки).

 

Види візуальної гімнастики.
- зорова гімнастика на  зміцнення окорухових м'язів.
Зробіть рухи очима в різних напрямках.

Вправи зі зоровими стимулами (предметами).

 

На кінчик указки, на ниточку, на паличку прикріплюємо зоровий стимул (предмет або предметну картинку або іграшку), переміщаємо указку в заданому напрямку, супроводжуючи руху словами, віршами, потішками.

Тренажер В.Ф. Базарного.

 

Сприяє покращенню кровообігу, координації рухів очей, розвиває складні рухи, знімає статичну напругу м'язів очей.

602565875292fae2d268e768ed9880dbd9.jpg

Вправа : Часте кліпання

Цю вправу особливо корисно виконувати дітям з порушенням зору. При цьому можна позбутися не тільки від втоми і напруги, але і уникнути більш серйозних проблем з очима, таких як сухість і запалення.

Як виконати:  швидко і легко стискати і відкривати очі протягом 30 -60 секунд. Потім закрити очі і ненадовго розслабитися. Повтории вправу кілька разів.

Вправа:  Темрява

Ця вправа — своєрідна йога для очей. Занурення в темряву не тільки допоможе  відновити сили, але й посилить вироблення в організмі родопсину — світлочутливого пігменту, необхідного для ясного зору.

 

Як виконати: Прийняти зручне положення — лягти на диван або на підлогу(килим) — закрити очі і розслабитися. Затриматися в цьому положенні на декілька хвилин і можна продовжувати роботу.

 

Вправа: Великі очі

Перевага цієї вправи в тому, що за допомогою неї можна не тільки поліпшити внутрішньоочний кровообіг і розслабити очні м'язи, але й зміцнити м'язи повік.

Як виконати: Сісти рівно, міцно заплющивши очі на 5 секунд, потім широко розкрити їх. Повторити вправу 8-10 разів.

Вправа: Геометричні фігури

Користь цієї вправи підтвердив Мирзакарим Норбеков, добре відомий фахівець з альтернативної медицини. За його словами, малювання очима геометричних фігур в повітрі здатне розслабити очні м'язи і підвищити гостроту зору після довгого зорового навантаження.

Як виконати: Спробувати намалювати поглядом прості геометричні фігури, тримаючи очі відкритими. Почати з кола, овалу, прямокутника, квадрата або трикутника.

Вправа: Пальмінг

Метод пальмінгу був придуманий ще сто років тому американським лікарем-офтальмологом Уїльямом Гораціо Бейтсом. Суть його в тому, що всі проблеми з очима є наслідком стресу та напруги. Тому, щоб відновити працездатність очей, треба добре розслабитися.

Як виконати:  Сісти рівно, лікті поставити на стіл. Схрестити долоні під кутом 90 градусів так, щоб чотири пальці однієї руки лягли поверх пальців іншої. Стежити за тим, щоб світло не проникало крізь пальці. Затриматися в цьому положенні на 4-5 хвилин. Потім забрати руки від обличчя і повільно відкрити очі так, щоб вони не почали пекти через яскраве світло.

tutorial3.jpg

Тифлопедагог проводить  спеціальні корекційно-розвиткові заняття з дітьми з порушенням зору:

1. Орієнтування у просторі.

2. Соціально-побутове орієнтування.

3. Розвиток зорового сприйняття.

4.Розвиток тактильності та дрібної моторики.

Види діяльності тифлопедагога:

1. Тифлопедагогічне обстеження дітей.

2. Проведення спеціальних корекційних занять з дітьми з порушенням зору.

3. Участь в методчній роботі навчалльного закладу.

4. Консультування батьків дітей з порушенням зору.

5. Консультування і контроль над педагогами по реалізації корекційних задач.

Гімнастика для очей

Ігри на розвиток зорово-моторної координації, простежуючої  функції очей, розвиток просторового сприйняття та стан сформованості просторових зв'язків предметів,  розвиток координації рухів.

Завдання: прослідкуй поглядом або олівцем по доріжці .

В онлайн-зустрічі взяли участь асистенти вихователів та вчителів, вихователі та вчителі інклюзивних класів та груп, тифлопедагоги ЗДО, які працюють  з дітьми з порушенням зору. Доповідач Грицай О.П. вчитель-дефектолог (тифлопедагог) ЗДО № 27 "Ромашка" надала рекомендації  щодо організації освітнього простору в умовах інклюзивного середовища для дітей з особливими освітніми потребами.

28.10.2021 Відбулася  інформаційна зустріч організована Дмитренко Л.Г. консультантом КУ "Центр професійного розвитку педагогічних працівників" Черкаської міської ради для педагогів інклюзивних груп та класів на тему : "Моделювання сучасного освітнього простору  для дітей з порушенням зору".
 

Doc1 (1).jpg

27.10.2021 Згідно річного плану закладу дошкільної освіти проведений семінар-воркшоп на тему "Підвищення ефективності розвитку зорового сприймання у дітей з порушенням зору ". Доповідач: Грицай О.П. вчитель-дефектолог. Були розглянуті такі питання:

1.Зорове сприймання  при різних захворюваннях очей. Міри допомоги.
2.Розвиток зорового сприймання в процесі предметного малювання у дітей з порушенням зору.
3.Розвиток зорово-моторної взаємодії при формуванні спеціальних навичок у дітей з порушенням зору.
4.Дидактичні ігри та вправи для розвитку зорового сприймання у  дітей із зоровими порушеннями.
5.Облаштування та змістовне наповнення тифлокуточків в різних вікових групах для дітей з порушенням зору.
Зміст теми висвітлила вчитель-дефектолог Грицай О.П.  та надала друковану інформацію для педагогів з метою підвищення професійної компетентності та поглиблення знань педагогів для продуктивної корекційної   роботи з дітьми з глибокими порушеннями зору.
IMG_20201110_133859.jpg
IMG_20201110_133814.jpg

Відповідно річного плану на базі ЗДО № 27 був проведений теоретичний семінар на тему "Слабозорість".

bottom of page